سیف باکس یا گاوصندوق؟ کدام بهتر است؟

سیف باکس یا گاوصندوق؟ کدام بهتر است؟

در این مقاله قصد داریم تا درباره ی تفاوت های بین سیف باکس و گاوصندوق صحبت کنیم. خیلی از کاربران این دو را باهم اشتباه میگیرند اما باید توجه داشته باشیم که سیف باکس و گاوصندق کاملا باهم متفاوت هستند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. با ما همراه باشید تا درباره ی تفاوت های این دو بیشتر صحبت کنیم. 

سیف باکس پیست؟

سیف باکس

اول از همه باید کاملا توضیخ دهیم که سیف باکس چیست. سیف باکس ها جعبه های کوچک قفل داری هستند که از ورقه های نازک فولاد درست شده اند و معمولا قابلیت نصب ندارند. از این جعبه ها بیشتر برای نگهداری اسناد استفاده می شود. اگر دقت کرده باشید داخل اتاق های هتل ها جعبه هایی برای گذاشتن وسایل مهمانان گذاشته شده است. البته این نکته را باید توجه کنیم که سیف باکس اصلا امنیت گاوصندوق ها را ندارند. زیرا آن ها به راحتی دریل میشوند و به دلیل وزن کمشان قابل حمل هستند و که این کار سارقان را راحت می کند. این محصولات معمولا دربرابر آتش هم مقاومتی ندارند مگر اینکه روی آن ها استاندارد ضد حریق ثبت شده باشد. دلیل اینکه از آن ها در هتل استفاده می کنند قیمت ارزانشان است زیرا اگر مدیر هتل بخواهد برای هر اتاق یک گاوصندوق تهیه کند بسیار گران تمام میشود به همین دلیل از سیف باکس ها در هتل ها استفاده میشود.

ویژگی های سیف باکس

اولین ویژگی های یک سیف باکس قابل حمل بودن آن است. این سیف باکس های برای افرادی مناسب هست که می خواهند از اسناد و مدارک خود با یک هزینه کم محافظت کنند و آن ها را زیاد جا به جا می کنند. سیف باکس ها وزن کمی دارند که این موضوع امنیت محصول را زیر سوال می برد اما راه حلی هم برای آن وجود دارد. اگر سیف باکس قابلیت نصب داشته باشد می تواند به راحتی با استفاده از رول بولت و نصب آن وزنی حدود 500 کیلوگرم را به خود بگیرد البته این خیلی مهم است که گاوصندوق چجوری نصب شود. نصب آن یک کار حرفی ای و دقیق است و باید درست نصب شود. همچنین ویژگی نسوز بودن و ضد سرقت بودن هم برای سیف باکس ها مهم است. 

سیف باکس ها برای افراد  دیگر هم مهم هستند. برای کسانی که می خواهند در خانه از محصول استفاده کنند و محدودیت فضا دارند یا اینکه مستاجر هستند و می خواهند جابه جا شوند زیرا گاوصندوق در ابعاد بزرگ تر اینجا دردسر ساز خواهد شد. البته من باز هم تاکید می کنم که گاوصندوق دارای استاندارد ضد حریق بودن و ضد سرقت باشد. این دو استاندارد بسیار مهم است. در این زمینه بهتر است که سیف باکس دمای حدود 900 درجه سانتی گراد را در یک ساعت تحمل کند. 

سیف باکس گران تر است یا گاوصندوق؟

سیف باکس ها به دلیل امکانات کمشان دارای قیمت پایینی هستند. در واقع گاوصندوق ها تفاوت قیمت بسیار زیادی دارند اما سقف قیمت سیف باکس ها حدودا 2 میلیون تومان هست. 

در واقع برای خرید چه گاوصندوق چه سیف باکس باید تمام ویژگی های امنیتی یک گاوصندوق را در نظر گرفت. برای خرید یک گاوصندوق معمولی حدودا 4 الی 5 میلیون تومان مناسب می باشد. توجه کنید که هر چی قیمت پایین تر باشد ویژگی های امنیتی هم پایین تر خواهند بود پس هنگام خرید توجه داشته باشید که گاوصندوق های ارزان اگرچه ارزان قیمت هستند اما هیچ ارزانی بی علت نیست. یکی از این علت ها جنس ساخت بدنه هست. متریال به کار رفته در ساخت بدنه سیف باکس از فولاد نازک است که به راحتی دریل میشود. 

سیف باکس یا گاوصندوق؟ کدام بهتر است؟

جواب این سوال به شما و نیازتان از محصول بستگی دارد. اگر به دنبال محصولی هستنید که فقط اسناد و مدارک خود را در آن قرار دهید سیف باکس انتخاب مناسبی هست اما اگر می خواهید وسایل با ارزش خود را در آن قرار دهید گاوصندوق برای شما انتخاب بهتری است.